Whatsapp kullananların mutlaka bilmesi gereken özellikler

21 Mayıs  2015 Perşembe - 18:37 trankara.com
Akıllı telefonların en çok kullanılan uygulaması Whatsapp en çok kullanılan mobil mesajlaşma uygulaması oluyor.
Hepimizin bildiği üzere teknoloji ilerliyor ve teknoloji ilerledikçe ortaya yeni cihazlar çıkıyor. Bu cihazlarla beraber günlük hayatımızı veya iletişimimizi kolaylaştıracak bir çok uygulama meydana gelmekte. Şüphesiz ki WhatsApp Messenger bunlardan biri.

Akıllı telefonlarımızda kullandığımız bir çok uygulamayı geride bırakan WhatsApp, akıllı telefonlarımızda en çok kullanılan mobil mesajlaşma uygulaması oluyor.

Android, iOS ve Windows Phone olarak bütün işletim sistemlerinde sorunsuzca kullanılabilen WhatsApp’ın ortalama mali değerlerinin 22 Milyar Dolardan fazla olduğu biliniyor. Ayrıca Facebook kurucusu olan Mark Zuckerberg tarafından satın alınan WhatsApp, arkasına Facebook ekibini de alarak önemli gelişmelere imza atıyor.

Piyasada bir çok uygulama varken WhatsApp’ın tercih edilme sebebi ise şüphesiz ki akıcı ve stabil bir çalışma sistemine sahip olmasıdır.

Günümüzde hemen hemen herkesin kullandığı WhatsApp Messenger, bir çok kullanıcının özel bilgilerini, konuşmalarına vs. ev sahipliği yapmaktadır.

Peki sizce WhatsApp Messenger uygulaması sadece bunlarla mı sınırlıdır? WhatsApp Messenger’ı telefonunda barındıran herkesin bilmesi gereken özelliklerini öğrenmek için haberimizin devamını okumayı ihmal etmeyin.

1- WhatsApp Messenger’ı Hatsız Kullanın

Herkesin bildiği gibi öncelikle aktif olarak kullandığınız numaranızı doğrulayarak WhatsApp Messenger’ı kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Yalnız WhatsApp kullanabilmeniz için illa bir hat sahibi olmanıza gerek yok. Fakat bu özellikten faydalanabilmeniz için Android bir cihaza sahip olmanız gerekmektedir.


?Öncelikle cihazınızda yüklü olan WhatsApp Messenger uygulamasını kaldırın.
?Daha sonra WhatsApp Messenger uygulamasını tekrar cihazınıza indirin.
?Cihazınızı “Uçak Modu”na alarak bütün GSM bağlantılarını kesin.
?Google Play’den “Spoof” uygulamasını yükleyin.
?Daha sonra WhatsApp Messenger’ı onaylamak için SMS doğrulamasını kontrol edin ve mail bilgilerinizin girişini gerçekleştirin.
?Gerçekleştirmiş olduğunuz işlem yerine getirilemeyeceği için “İptal” tuşuna basacaksınız.
?Tam da bu noktada önceden indirmiş olduğunuz Spoof uygulaması devreye girecek. Sahte bir mesaj uygulaması olan Spoof, önceden yapmış olduğunuz ayarlar sayesinde doğrulama koduna telefon numaranız gerekmeden Spoof üzerinden erişebilecek ve cihazınızı onaylayabileceksiniz.
?Şimdi WhatsApp Messenger’ı hatsız bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

2- WhatsApp Konuşmalarınızı Şifreleyin

Kimse kendine ait özel konuşmalarını başkalarının öğrenmesini istemez. Bunun için bir çok önlem alınsa da bazen yetersiz olabiliyor ve sizi iyi tanıyan biri şifreleri tahmin ederek yada siz şifrenizi girerken elinizi takip ederek konuşmalarınıza ulaşabiliyor.

Messenger and Chat Lock uygulamasını cihazınıza yükleyerek kolaylıkla WhatsApp’ınızı şifreleyebilirsiniz. Ayrıca uygulamanın size sunmuş olduğu diğer bir özellik sayesinde, uygulamayı sizden başka kimse kaldıramayacak.

3- WhatsApp Aracılığıyla “PDF, APK, ZIP” Dosyalarınızı Gönderebilirsiniz

Herkesin elinde akıllı telefonlar var ve ne sıklıkla olursa olsun PDF, APK ve ZIP dosyalarınızı kullanmamız gerekebiliyor. Arkadaşlar arasında gerçekleştirmek isteyeceğiniz bu tür dosya uzantılarını maalesef ki WhatsApp uygulaması desteklememektedir. Fakat üzülmeyin, birkaç yöntem ile bunları WhatsApp aracılığıyla göndermeniz mümkün.

Android cihazlarınıza “Whats Packed 2 ads” uygulamasını indirerek, WhatsApp kişilerinizde yer alan arkadaşlarınıza kolaylıkla bu dosyalarını aktarabilirsiniz. iOS kullanıcılarının bu uygulamayı kullanabilmesi için ise cihazlarını Jailbreak’li olması gerekmektedir.

4- Tek Bir Cihazda Birden Fazla WhatsApp Kullanabilirsiniz

Eğer cihazınız çift SIM kart özelliğini destekliyor ve sizde iki hattınız için ayrı WhatsApp hesapları kullanmak istiyor olabilirsiniz. Fakat WhatsApp uygulaması cihazlarımıza sadece tek bir hesap ile kurulabilir… Yada siz öyle sanıyorsunuz.

Google Play üzerinden indirebileceğiniz “SwitchMe” uygulaması sayesinde birden fazla WhatsApp uygulamasını cihazınızda kullanabilirsiniz. Ayrıca bu uygulama sadece WhatsApp değil, buna benzer bir çok Messenger uygulamasında işe yaramaktadır. Uygulamayı indirdikten sonra WhatsApp’ınız için ayrı bir hesap oluşturup kullanmaya başlayabilirsiniz. Yalnız bunun için cihazınızın maalesef ki Root’lu olması gerekmektedir.

5- Ücretsiz WhatsApp Kullanım Süresini Uzatın

WhatsApp her ne kadar ilk kullanımda ücret gerektirmese de, ücretsiz kullanım süresi dolduğu zaman bizden ufak bir ödeme yapmamızı istiyor. Eğer siz bu ücreti vermeyip WhatsApp’ı ücretsiz olarak kullanmak istiyorsanız, ilk adım olarak WhatsApp verilerinizi yedeklemekle başlayabilirsiniz.

Verilerinizi yedekledikten sonra WhatsApp giriş yapın ve ayarlar kısmına girip hesabınızı silin. Hesabınızı sildikten sonra ilk defa WhatsApp kullanacakmış gibi aynı bilgileriniz ve telefon numaranız ile WhatsApp Messenger’a kayıt olun. Bu adımları gerçekleştirdiğiniz sürece WhatsApp’ı bir yıllığına daha ücretsiz olarak kullanabileceksiniz. (Her sene sonuna doğru 1 kere uygularsanız olay tamamdır.)

6- Silinen WhatsApp Konuşmalarını Geri Getirin

WhatsApp’da yapmış olduğunuz konuşmaları yanlışlıkla veya ani bir sinirle silip sonrasında pişman olabilirsiniz. Bu konuşmaları geri getirmenin çözümü ise aslında çok basit fakat her zaman işe yaramayabiliyor.

Bildiğiniz gibi WhatsApp uygulaması sizler için konuşmaları belirli saatlerde otomatik olarak yedeklemekte. Eğer biraz şanslıysanız ve konuşmalarınız yedeklendiyse, WhatsApp uygulamasını silip tekrar yüklemeniz yeterli olacaktır.

WhatsApp uygulamasını yükledikten sonra size yedeklenmiş verilerinizin yüklenip yüklenmemesini soruyor. Siz bu yedekleme işlemini onaylayıp biraz bekledikten sonra silmiş olduğunuz konuşmaya tekrardan erişebileceksiniz.

7- WhatsApp’ı Bilgisayarınızdan Kullanabilirsiniz

Bununla ilgili bir çok haber yapılmış olsa da bazı arkadaşların gözünden kaçmış veya atlamış olabilirler. O yüzden tekrar hatırlatma fayda olduğunu düşünüyorum.

Eğer sizde benim gibi oyun bağımlısı bir insansanız ve WhatsApp’dan sürekli mesaj alıyorsanız, bu durum biraz can sıkıcı olabiliyor. Onun yerine telefonu bir kenara bırakıp sadece bilgisayarınızla ilgilenmeniz daha cazip gibi geliyor.

Bunun için öncelikle “WhatsApp Web” sayfasını ziyaret edip, telefonunuz WhatsApp menüsünde yer alan “WhatsApp Web” seçeneğine dokunun. Daha sonra bilgisayarınızın ekranında yer alan QR kodunu telefonunuza okutabilir ve WhatsApp konuşmalarınızı bilgisayarınızdan gerçekleştirebilirsiniz.

8- Sık Görüştükleriniz İçin WhatsApp Kısayolu Oluşturun

Eğer sadece sayılır kişilerle mesajlaşıyor ve görüşüyorsanız, sürekli WhatsApp’a giriş yapıp sohbeti açmak yerine sadece tek bir dokunuşla sohbeti aktif edebilirsiniz. İstediğiniz kişiler için başlangıç menüsünde bir kısayol oluşturarak daha pratik bir çözüm üretmiş olacaksınız.

Bunun için WhatsApp’a giriş yaptıktan sonra, kısayolunu oluşturmak istediğimiz sohbetin üzerine basılı tutun ve “Sohbet Kısayolu Ekle” seçeneğine dokunun. Artık bu kişiyle sohbetiniz başlangıç menüsünde yer almış olacak.

Android kullanıcıları için gayet bu kadar basit olan bu işlem maalesef ki iOS kullanıcıları tarafından kullanılamıyor.

9- WhatsApp’tan Otomatik Resim ve Video Yüklemeyi Sonlandırın

Bir çok arkadaşımız WhatsApp’ı internet paketi üzerinden mesajlaşmak için kullanıyor. İnternet paketini oldukça az bir şekilde kullanan WhatsApp, ne yazık ki karşı tarafın göndermiş olduğu resim ve videolar yüzünden bu özelliğini yitirebiliyor. Özelliklede öğrenci arkadaşlarımız için sorun olabilecek bu durumun önüne geçebilmek için ise;

?WhatsApp’a giriş yapın ve “Ayarlar” sekmesine geçin.
?“Sohbet Ayarları”na girin.
?“Medyayı Otomatik İndir” seçeneğine dokunun.
?Burada size “Mobil veri kullanırken”, “Wi-fi’ye bağlıyken” ve “Dolaşımdayken” diye 3 seçenek sunacak.
?Dilediğiniz gibi bu sekmelere girip istediğiniz ayarları gerçekleştirebilirsiniz.

10- WhatsApp Son Görülme Özelliğinizi Kapatın

Bazen işimize yarayıp bazen ise bizim açımızdan kötü durumlara yol açabilecek bu durumdan kurtulabilirsiniz. “Son görülme 03:30 gece kiminle konuştun?” vb. sorulardan kurtulmak için, bu özelliği isterseniz sadece rehberinizdeki kişilere açabilir veya herkese kapatabilirsiniz.

Bu ayarı yapabilmeniz için;

WhatsApp giriş yapın ve Ayarlar > Hesap > Gizlilik sekmelerini takip edin.

Bu sekme içerisinde “Son görülme” seçeneğini göreceksiniz. Son görülme seçeneğine tıklayıp, en son aktif olduğunuz zamanı kimlerin göreceğini “Herkes”, “Kişilerim” veya “Hiç kimse” olarak ayarlayabilirsiniz.

Bunun yanı sıra yine aynı sekmede bulunan “Profil fotoğrafı” ve “Durum” seçeneklerinde aynı ayarları uygulayabilir ve WhatsApp profilinizi kısıtlayabilirsiniz.

11- WhatsApp’dan Atılan Fotoğraflarınızın Galeriye Gelmesini Önleyin

WhatsApp’dan yapmış olduğunuz konuşmalar sırasında karşılıklı atılan fotoğraflar sizin haberiniz olmadan galerinizde yer alıyor olabilir. İlk bakıldığında güzel bir özellik olarak gözükse de özel fotoğraflarınız olup gözükmesini istemediğiniz fotoğraflar olabilir. Aniden başkası tarafından açılan galerinizde bu fotoğraflar gözükebilir ve canınız sıkılabilir. Bunun için ya çok dikkatli olmak gerekir yada WhatsApp’ın bu özelliğini kapatmak.

iOS işletim sistemi için gayet basit bir çözüm yolu vardır. WhatsApp’a giriş yapmanızın ardından Ayarlar > Sohbet Ayarları > Gelen Medyayı Kaydet seçeneğinden istediğiniz ayarı uygulayabilirsiniz.

Android işletim sisteminde ise bu işlem iOS kadar basit olmayıp birkaç biraz farklı bir yol izlenmektedir. Android cihazlarınızda bu özelliği kapatmak için önce ES File veya benzeri bir dosya yöneticisi indirmeniz gerekmektedir. Devamında bu dosya yöneticisi içerisinden fotoğraflarınızın bulunmuş olduğu klasöre girip “.nomedia” adında bir dosya oluşturmalısınız.

Eğer sonrasında tekrar bu özelliği aktif etmek için iOS kullanıcıları aynı adımları izlerken, Android kullanıcılarının oluşturmuş olduğu “.nomedia” dosyasını kaldırmalarını yeterli olacaktır.

12- Sahte WhatsApp Konuşmaları Oluşturabilirsiniz

Günümüzde kullanmış olduğumuz bir çok sosyal medya platformlarında WhatsApp diyaloglarına yer verilmektedir. Peki ya sizce bunun için iki veya daha fazla kişi mi uğraşıyor?
Henüz sadece Android cihazlarına destek vermekte olan Whatsaid uygulamasını cihazlarınıza indirerek dilediğiniz gibi WhatsApp konuşma görsellerini elde edebiirsiniz.

13- Daha Fazla Boyutta Dosya Gönderimi

Bildiğiniz gibi WhatsApp’dan dosya aktarımı da yapılmakta fakat bu 16 MB ile sınırlandırılmış. Eğer sadece fotoğraf ve ses klipleri gönderiliyorsa elbette ki dosya boyutunda sıkıntı yok. Yalnız iş video’ya gelince gerçekten 16 MB az bir dosya boyutu olabiliyor.

16 MB’dan yüksek dosya boyutlarına sahip olan gönderiler için ise “Video Converter Android” uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde göndereceğiniz videonun üzerinde oynamalar yapıp boyutunu 16 MB’ın altına düşürebilir ve sorunsuz bir şekilde WhatsApp’dan paylaşımınızı yapabilirsiniz.

14- WhatsApp Hesabınızı Yeni Cihazınıza Taşıyın

Şu an kullanmış olduğunuz cihazınızda sizin için önem verdiğiniz konuşmalar bulunuyor olabilir. Cihazınızı değiştirmek zorunda kaldınız ve yeni bir telefon aldığınız zaman sadece birkaç adım ile WhatsApp verilerinizi yedekleyebilirsiniz.

WhatsApp’a giriş yaptıktan sonra “Ayarlar” kısmına girerek bulut servisine verileriniz yedekleyebilirsiniz. Daha sonra diğer cihazınıza geçiş yaptığınızda yine aynı şekilde bulut servisinden yararlanarak verilerinizi yeni cihazınıza aktarabilirsiniz.

Veya ikinci bir yol olarak verilerinizi aktarmanız mümkün. Android cihazınızı bilgisayarınıza bağlayıp WhatsApp klasörünü bilgisayarınıza kopyalayıp, sonrasında yeni cihazınızda aynı klasörün içine atabilirsiniz. Bu adımları uyguladığınız taktir de hiçbir veri kaybına uğramadan aktarma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

15- WhatsApp Telefon Numarasını Değiştirmek

Çoğu WhatsApp kullanıcısının bildiği gibi bu özelliği bilmeyen arkadaşlarda mevcut durumda. Eğer sizde telefonunuzu değiştirmeyecek fakat sadece numaranızı değiştirecekseniz ne yapacaksanız? Çözüm çok basit.

WhatsApp’a giriş yaptıktan sonra Ayarlar > Hesap > Numarayı Değiştir adımlarını takip ettikten sonra yeni telefon numaranızı girebilir ve WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilirsiniz. Ayrıca bu çözüm yolunu hem Android hem de iOS kullanıcıları sorunsuzca gerçekleştirebilir.

KAYNAK:.webtekno.com
Bu haber ile ilgili yorumlar

Yorumlar

İsim Mail
 
Yazılan yorumlar